Czarni Otmuchów - Olimpia Lewin Brzeski

Droga do utrzymania - podsumowanie sezonu

• autor: par12710, 2012-06-14 11:27

Zapraszamy do lektury artykułu podsumowującego sezon 2011/2012 w wykonaniu Olimpii Lewin Brzeski.

Miniony sezon zaczął się od kilku zmian w kadrze Olimpii. Pierwszą była zmiana trenera. W miejsce Wiesława Urycza, na stanowisku został zatrdudniony zawodnik naszego klubu oraz nowy/stary trener (bo jak wszyscy pamiętamy prowadził już Olimpię) - Rafał Tomaszewski. Lewin Brzeski opuścili również Adam Chmiel (Polonia/Sparta Świdnica), Przemysław Parus (Orzeł Ząbkowice Śl.), Kamil Koziarski (Pogoń Łosiów), Marcin Szczepański, Kamil Witkowski, Paweł Chłopek (nie wznowili treningów), Miłosz Czerniak (praca za granicą). Ponadto w połowie pierwszej rundy za granicę wyjechali również Mateusz Solan i Kamil Tramsz. Do pierwszej drużyny dołączyli za to Tomasz Staroń (Śląsk Łubniany), Damian Paczek (Victoria Chrościce), Paweł Zachara oraz Andrzej Pytlarz.

Pierwsze mecze nie zaczęły się wcale tragicznie. Minimalna porażka ze spadkowiczem z III ligi, przegrana z Głubczycami i remis z Ligotą Turawską nie stawiały Olimpii w dramatycznej pozycji. Niestety przyszła pora na długotrwały kryzys - sześć spotkań bez zdobyczy punktowej. W międzyczasie znów nastąpiła zmiana na stanowisku trenera. Rafała Tomaszewskiego zastąpił Jacek Mazurkiewicz, ale Olimpia cały czas nie mogła podnieść się z dołka. Remis z Nysą, Pogonią Prudnik i Spartą Paczków oraz wygrana ze Stalą Brzeg na sam koniec pierwszej rundy dały cień szans na to, że sezon da się jeszcze uratować.

Zadanie było bardzo trudne do wykonania. Olimpijczycy mieli bowiem na koncie tylko siedem punktów. Sam okres przygotowawczy zaczął się bardzo szybko bo już na początku grudnia. Do Lewina wrócili ponadto Chmiel, Parus, Koziarski (wszyscy powrót z wypożyczenia) oraz Solan i Czerniak. Treningów nie wznowili Zachara i Staroń, a w ich miejsce do kadry dołączyli Marek Płoszczyca (Górnik Złotoryja) i Łukasz Jankowski (z juniorów). Do tego szanse na występy w IV lidze dostali Dawid Zdzuj (z juniorów), Dawid Koźlenia (Burza Lipki), a już w drugiej części rundy jesiennej w kadrze pojawili się Przemysław Stawniczy i Mateusz Sobczyk. Na koniec zimowego okienka transferowego ze Skalnika Gracze do Olimpii przybył Dominik Jackiewicz, a pod koniec sezonu Wojciech Sobierajski z juniorów.

radość olimpijczyków po wygranej w Graczach

Zimowe sparingi były bardzo obiecujące. Podopieczni trenera Mazurkiewicza wygrali 6 z 8 gier kontrolnych, a na koniec ponieśli niestety dotkliwą porażkę w Dzierżoniowie. Nie podcięło im to jednak skrzydeł, bo już tydzień później wygrali pierwszy mecz o punkty z MKSem Gogolin w Pucharze Polski. Po tym meczu przyszedł czas na spotkania ligowe. Najpierw dwaj bardzo trudni przeciwnicy - Skalnik Gracze i Polonia Głubczyce. Obydwa mecze zakończyły się zwycięstwem naszej drużyny i wszyscy mogli być bardzo zadowoleni z heroicznej gry zespołu z Lewina. Niestety tydzień później w Ligocie Turawskiej, Olimpia poniosła pierwszą porażkę wiosną, ale następnie przyszedł czas na zwycięską passę - trzech meczów z kompletem punktów (Śląsk Łubniany, Piast Strzelce Opolskie, Orzeł Dzierżysław). Kiedy wszyscy myśleli, że forma zespołu utrzyma się przez dłuższy czas, nastąpił kryzys. Porażka w Pucharze Polski z Piastem Strzelce Opolskie, a później przegrane w Oleśnie z OKSem, ze Swornicą Czarnowąsy i Orłem Źlinice miały zły wpływ na atmosferę w Lewinie Brzeskim. Do tego jak na złość w meczu z Nysą zabrakło na ławce bramkarza (Przemysław Parus i Marek Płoszczyca byli zmuszeni leczyć kontuzje), a szansę na debiut otrzymał szesnastoletni Łukasz Jankowski i jak się okazało zagrał na dobrym poziomie. Wygrana z Polonią miała być znów przełomem w grze Olimpii, ale już tydzień później porażka w Prudniku znacznie utrudniła sytuację w tabeli ligowej. Naszczęście grali dla nas inni. Zagłębie Sosnowiec utrzymało się w II lidze i ułatwiło wykonanie zadania naszym zawodnikom. Do tego znów kibice byli świadkami zwycięskiej passy - trzy mecze z kompletem punktów i wygrana w Paczkowie zapewniły utrzymanie Olimpii w IV lidze opolskiej. Na koniec został mecz derbowy w Brzegu. Sama gra wyglądała bardzo dobrze ze strony obu zespołów, ale ze względu na ciężkie warunki pogodowe było też dużo błędów indywidualnych. Spotkanie zakończyło się remisem, który jak się okazało pozwolił znaleźć się Olimpii na 11. miejscu, a Stal Brzeg nie zgarniając kompletu punktów musiała pogodzić się ze spadkiem do ligi okręgowej.

Teraz już po fakcie można powiedzieć, że zadanie zostało wykonane w 100% - Olimpia utrzymała się w IV lidze i pogrążyła lokalnego rywala. Pytanie pozostaje jedno. Jak będzie wyglądał następny sezon i jakie cele postawi przed piłkarzami i sztabem szkoleniowym zarząd klubu? Pewne jest tylko to, że IV liga opolska będzie posiadała sponsora, a i w Lewinie możliwe jest pozyskanie kolejnego. Potencjał w zespole tkwi napewno, bo pokonanie takich rywali jak Skalnik Gracze, Polonia Głubczyce, Sparta Paczków i Polonia Nysa nie było łatwe. Jak potoczą się losy Olimpii w najbliższym czasie, jak będzie przebiegało okienko transferowe i wreszcie jak będzie wyglądał skład IV ligi - o tym przekonamy się już niebawem, a o wszystkim będziemy informować na naszej stronie.

Na koniec jeszcze kilka statystyk zespołu z rundy jesiennej (aby przejść do statystyk zespołu kliknij w tekst)

• czytano: [2036]